miercuri, 27 februarie 2008

Ghana - Camerun

Prima semifinala a Cupei Africii se va disputa intre tara gazda, Ghana si una dintre favoritele la castigarea titului, in opinia mea, Camerun. Ghana a trecut in sferturi de Nigeria, cu 2-1 gratie golurilor inscrise de Essien min. '45 si Agogo in min '83. Este de remarcat puterea fantastica de lupta a ghanezilor, care sustinuti de un public patimas au reusit sa intoarca soarta partidei(Yakubu deschisese scorul in min '35) si sa castoge pe final. In acest meci a fost eliminat Mensah asa ca acesta nu va evolua astazi. Camerunul a facut un meci foarte bun in fata Tunisiei lui Roger Le Merre conducand cu 2-0, fiind egalata si reusind ca castige in prelungiri. S a remarcat partenerul din atac al lui Samuel Eto o , Mbia autor a unei duble. Sunt convins ca astazi acest fotbalist cu un fizic deosebit le va pune mari probleme ghanezilor. Merg pe o calificare a Camerunului care are jucatori mai experimentati si valorosi decat cei ai gazdelor. Mult succes!!!! :-)